AdAfter The after word on ads & ad business / Reklamlar ve reklamcılığın ardından…

WHO’S BLOGGING / AHKAM KESEN KİM?

Cem ARGUN.-Being in the marketing & advertising industry for more than 15 years, Cem Argun explored many different aspects of the business, by starting an early career in advertising at multinational ad agencies like BBDO & Y&R. Later on joining Wunderman Istanbul, he acquired a solid direct marketing & CRM know-how and consolidated that experience into than newly emerging permission based interactive projects. Leading the Ford account team he initiated uniquely creative, yet confidently accountable projects like “zagallo.com” to promote Ford Ka.

Enjoying direct marketing & CRM, he accepted a new assignment from Dogus Media Group: to start from scratch the subscription & consumer marketing business of a magazine publishing start-up. Together with his team they, launched National Geographic magazine’s Turkish edition and gave birth to Turkey’s best selling consumer magazine with record breaking subscription and newsstand figures. The ground breaking multi-channel subscription operation was recognized as one of the best by the National Geographic Society.

Involved in many interactive & online projects as independent consultant, he later on co-founded TargetYouth, a youth marketing agency creating cross-media integrated projects mixing online, mobile, events, viral & mass media. TargetYouth, being Turkey’s first demographic marketing agency, served blue-chip clients & brands like Garanti, Akbank, Turkcell, Dogan Online, e-kolay.net, Turk.net, Coca-Cola, Mynet, IKEA etc…

During this time TargetYouth also formed a strategic alliance with Wunderman Istanbul, to bid & win the IKEA account. Cem led the team that created & managed the country launch and all retail advertising campaigns of the brand for over 2 years.

Specialties:

Youth marketing, advertising strategy & management, brand management, interactive marketing, information architecture, SEO/SEM, social media, sociometry & influencer networks, guerrilla & viral marketing, mobile marketing, retail marketing, direct marketing & CRM, Copywriting & Creative Leadership, Advertising Critic.

15 yılı aşkın bir süredir reklam ve pazarlama dünyası içinde olan Cem Argun’un sektörün her tarafına girip çıkmışlığı vardır. “Resmi” kariyerine sırasıyla BBDO ve Y&R gibi uluslararası reklam ajanslarında başlar ve konvansiyonel pazarlamanın tadına bakar, aklı fikri hep yeni ve taze olan şeylerdedir. Ardından Wunderman Istanbul’da kendine sağlam bir doğrudan pazarlama ve CRM altyapısı yapar. Seth Godin’le eş zamanlı, diğer herkesle “asenkron” olarak izinli pazarlama temelli interaktif projelere liderlik eder. Wunderman’da Ford ekibinin başı olarak, Ford Ka için hazırladıkları “Zagallo.com” projesiyle, Türkiye’nin ilk markalı internet oyununu yaratırlar.

CRM, doğrudan pazarlama ve internetin büyüsüne kapılan Cem, Doğuş İletişim’e katılır. Hedef taptaze bir dergi yayıncısında, Türkiye’nin ilk başarılı dergi abonelik ve pazarlama sistemini sıfırdan kurmaktır. Cem’in başında olduğu ekip, 2000 yılında krizin göbeğinde National Geographic Türkiye lansmanını gerçekleştirir ve Türkiye’nin en çok satan tüketici dergisinin altına imza atar. Derginin abone ve bayi satışları kırılması güç rekorlar kırar, National Geographic Society tarafından en iyi ve en başarılı yabancı edisyon lansmanları arasında gösterilir.

Nesli tükenen dergi yayıncılığının son büyük başarılarından birine imza attığının farkında olduğu için o limandan da demir alır. Bir süre bağımsız olarak çeşitli internet projerline danışmanlık yapan Cem, daha sonra Türkiye’nin ilk gençlik ajansı targetYouth’u kurar. Genç hedef kitlelerin peşindeki reklamverenlere çok mecralı entegre pazarlama iletişimi projeleri üreten TargetYouth, internet, mobil pazarlama, etkinlik yönetimi, viral pazarlama ve konvansiyonel mecra projelerini aynı potada eritmeyi başarır. 5 yılı aşkın bir süre Garanti, Akbank, Turkcell, Doğan Online, e-kolay.net, Turk.net, Coca-Cola, Mynet ve IKEA gibi birinci sınıf marka ve müşterilere hizmet verir.

TargetYouth aynı dönemde IKEA konkuruna katılmak ve hizmet vermek amacıyla Wunderman’la stratejik bir işbirliği gerçekleştirir. Cem, 2 yılı aşkın bir süre IKEA lansman ve kampanyalarını yaratan ve yöneten ekibe liderlik eder.

Cem Argun, şu anda bağımsız danışman olarak hizmet vermektedir.

Uzmanlıkları:

Youth marketing, Reklam / İletişim Strateji ve Yönetimi, Marka Yönetimi, İnteraktif/Dijital Pazarlama, Bilgi Mimarisi, Kullanılabilirlik, SEO/SEM, Sosyal Medya, Sosyometri & Fikir Önderliği, Gerilla ve Viral Pazarlama, Mobil Pazarlama, Retail Marketing, Direct Marketing & CRM, Reklam Yazarlığı & Yaratıcı Liderlik, Reklam Eleştirmenliği

One Response to “WHO’S BLOGGING / AHKAM KESEN KİM?”

Switch to our mobile site