Sosyal Mafya, Yumurta Orduları ve Takipçi Kalitesi

Dijital pazarlama baş döndürürcü bir hızla büyüyor. Son yıllarda bunda aslan payı da sosyal medyaya ait. Milyarlarca dolar değerinde sosyal ağlar, markalara hizmet veren uzmanlaşmış ajanslar; takip, analiz ve değerlendirme amaçlı teknoloji ve platform sağlayıcıları ve tabi ki ‘süperstarları’ ile sosyal medya artık yadsınamaz bir fenomen. Büyüme hızı ve ortadaki rantın büyüklüğü, bilgi ve tecrübe eksikliğiyle birleşince her işte olduğu gibi sosyal medyada da bir karaborsa ve mafya ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Daha önce Twitter ‘trending topic’lerinin nasıl manipüle edilebileceği, bazı şirketlerin nasıl alenen takipçi satın aldığı hakkında yazılar yazmıştım.

Bu konu özellikle son çeyrek SEC bildiriminde hesaplarının %8.7’sinin (83 milyon) sahte olduğunu açıklayan Facebook’la tekrar alevlendi. Hemen ardından Barracuda güvenlik şirketi de Twitter’la ilgili bir infografik yayınladı. Burada bir günde %17 takipçi kazanan ABD başkan adaylarından Mitt Romney‘nin sahte Twitter takipçileri, belki biraz da de ABD başkanlık seçimlerinin gerektirdiği bel altı rekabet baskısıyla masaya yatırılmıştı.

Son olarak FastCompany’de 13 Ağustos’ta yayınlanan bu makaleyle Pandora’nın kutusu hiç kapanmamak üzere açılmış görünüyor. Makaleye esin kaynağı StatusPeople uygulaması sayesinde başta kendinizin olmak üzere istediğiniz her Twitter hesabının takipçilerini analiz edebiliyorsunuz. Uygulama Twitter API’sini kullanarak 500 adetlik bir takipçi örneklemi üzerinden belirli bir algoritmaya göre takipçilerinizin ‘fake’, ‘inactive’ ve ‘good’ olarak yüzdesel dağılımını veriyor. Elbette ilk akla geleceği şekilde uygulamada bir örneklem söz konusu olduğu için çok takipçili ‘megastar’ hesaplarda bu uygulamanın pek de sağlıklı sonuç vermeyebileceği söyleniyor.

Dünya çapında ilk 50 Twitter hesabı 7 milyon ila 28 milyon takipçi arasında değişiyor, takipçilerin ‘rasgele’ alınması kaydıyla* 500’lük bir örneklem pekala yeterli olabilir. Örneğin Lady Gaga‘nın 28 milyon 340 bin takipçisi var ve StatusPeople bunların %43’ünü ‘fake’ olarak değerlendirmiş. Dünyayı üzerine kurduğumuz (!) istatistiksel örneklem hesabına göre, %95 güven seviyesinde 500 rasgele takipçiden oluşan bir örneklemle Lady Gaga’nın takipçilerinin %43’ünün +/-%4.34 hata payıyla (%38.6 ila %47.34) ‘fake’ olduğunu varsayabiliriz.

Page 1 of 3 | Next page

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.