OnurAir Twitter’da kalkışa geçti!

OnurAir'in Twitter'daki onurlu yükselişi ancak lineer cebirle açıklanabilir...

OnurAir’e neden ve nereden döndük anlatayım. Dün Gökhan Aydın sağolsun Twitter reklam blogundan bir yazı paylaştı ve tesadüfen çok ilginç birkaç konuda kafa patlatmamızı tetikledi:

Twitter 2011’de en çok RT edilen tweeti açıklamış: advertising.twitter.com/2011/12/yearin… ~100.000 RT, ama Wendy’s’in yine de 56.000 takipçisi olması manidar.

— Gökhan Aydın (@hgokhanaydin) December 16, 2011

Söz konusu blog yazısında yılın en çok RT edilen tivitinin aşağıdaki Wendy’s  yardım çağrısı olduğu anlatılıyor:

RT for a good cause. Each retweet sends 50¢ to help kids in foster care. #TreatItFwd

— Wendy’s (@Wendys) June 15, 2011

Wendy’s kampanyası bize OHY001 kodlu :) OnurAir Faciasını anımsattı. Bildiğiniz gibi Van Depremi ardından OnurAir kaş yaparken göz çıkarmış, yardım niyetine oldukça ciddi bir sosyal medya faciasına sebebiyet vermişti. Kaza kırım raporları, karar kutu her şey “pilotaj” hatasına işaret ediyordu. Şaka bir yana, evet özellikle sosyal medyada her marka hata yapabilir, kriz yaşayabilir, ancak bir de özürünüz kabahatinizden büyükse işiniz oldukça zor:

"...kampanyamız bunu anlamayan bazı takipçilerimiz nedeniyle sona erdirilmiştir."

OnurAir bir hata yapmış, olabilir, lakin yetkililer infiali doğru okuyup hatalarını anlamakta direnince kriz çığ gibi büyüyor. Samimi bir şekilde en yetkili ağızdan özür dileyip takipçilerinin, hayranlarının uyarıları için teşekkür edecekleri yerde talihsiz bir şekilde bizi anlamadılar diyerek yardım makbuzlarını teşhire kalkışıyorlar. Yangını söndürelim derken, körükle gitmek de bu olsa gerek…

Peki Wendy’s veya başka diğer benzer global markalar için tıkır tıkır fan, like, ritivit devşiren model OnurAir için neden çalışmamış, bilakis yere çakılmıştı?

Page 1 of 4 | Next page

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.