AdAfter The after word on ads & ad business / Reklamlar ve reklamcılığın ardından…

Ben hangi operatörün operatörüyüm? Karakter üzerinize yapıştı!

10.30.2011 · Posted in Reklamcılık
Avea

Ben hangi operatörün operatörüyüm?

Böyle bir reklamın görseli olarak, ödül alan kendi çağrı merkezinin elemanını mı kullanırsın, yoksa “rakip operatörün temsili elemanı olsun, gözleri şaşkın baksın yeter, vatandaş mesajı alır” diyerek kendi kalene gol mü atarsın?

Genelleme olacak ama önce tespitimi yapayım: Soyutlama yeteneği olmayan, espri anlayışı köreltilmiş, kendiyle dalga geçmeyi bilmeyen, sorgula(ya)mayan, saf, hemen her şeye inanan bir halkız. Dinimiz, kültürümüz, yetiştirilme tarzımız böyle. Halbuki güldürü de, benzetme de, teşbih vesaire de kültürümüzde var. Lakin bu halkın yıllardır yaşadığı acılar gülmesine, baskılar, sansürler güldürü üretmesine engel olmuş, espriyi nasıl anlasın, mesajı nasıl çözsün gariban? Teşbihte yapılan hatalar da vatandaşı teşbihten de soğutmuş ayrıca…

Reklamda komik olsun diye overlokçu kullanırsın, Türkiye Overlokçular Birliği “Bu reklam camiamızı rencide etmiştir.” diye basın açıklaması yapar, Reklam Özdenetim Kurulu’na, Sanayi Bakanlığı’na başvurur reklamı durdurtmak için.

Tablo bu. Buraya kadar itirazınız var mı? Pek sanmıyorum, ama varsa yorumlarınızı merak ediyorum.

Böyle bir ortamda özellikle mobil operatörlerin reklamlarında kullandıkları “bu ben değilim öteki operatör” tipi ters manyel karakterler kendi markaları üzerine yapışıyor. Öyle ki yukarıdaki Avea reklamında olduğu gibi reklamı yapanların bile kafası karışmış, vatandaşın nasıl karışmasın? Üstelik reklamı izlerken mesajı alsak dahi uzun süreli belleğimize, bilinçaltımıza kaydederken, yüzlerce reklam, bilgi, içerik, mesaj, tivit bombardımanı arasında reklamdaki karakteri, reklamdaki logoyla tag’liyor, eşleştiriyoruz. Bir anket yapsak ve deneklere aşağıdaki 3 fotoğrafı gösterip, bu karakter hangi markayı temsil ediyor desek, çok büyük bir kesimin düşünmeksizin, spontan cevabı Şahan Gökbakar Turkcell’i, Şafak Sezer Vodafone’u, Erdem Yener de Avea’yı temsil ediyor şeklinde çıkacaktır.

Reklamda illa rakibinizi temsil eden karşılaştırmalı bir karakter kullanacaksanız, bence kendi markanızı temsil eden eşdeğer bilinirlik veya çekicilikte bir karakterle birlikte kullanmayı düşünmenizde fayda var.

Ya da biriniz de çıkıp farklı bir strateji izlesin, İş Bankası gibi “İşte ben buyum!” diyen bir karakter kullansın dişimi kırayım…

Arzu edene bu konudan sağlam bir doktora tezi çıkar. :) ben yabancı literatürü araştırıyorum ancak öncelikle “comparative advertising” kapsamında bu tür kullanımlar için doğru İngilizce tanımı bulmam lazım. Önerisi olan?

Bu arada sizin fikriniz ne? Reklam karakterlerinin bu şekilde kullanımı için ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı esirgemeyin.

Cem Argun.-

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

2 Responses to “Ben hangi operatörün operatörüyüm? Karakter üzerinize yapıştı!”

  1. Reklamlarda karsilastirmali gosterimlerin yapilmasi markalarin daha uzun sureli destekleyebilecegi imajlar ve stratejiler cikarmasina olanak saglayacak bence. Bu acidan cok onemli goruyorum.

    Cagri Merkezi gorseli ise Fasulye ile daha akilda kalici bir hale donusmus. Bu acidan olumlu olmasina ragmen, bilincaltindaki etkisi nasil olur bilmiyorum. Aslinda bir Optik vardi, Avealilari temsil eden…

    Bu arada bu tur otekilestiren reklamlarin kadinlar ve erkekler arasindaki etkisi nasildir bence bu da onemli bir konu. İncelemeler erkeklerin baskasinin kotu duruma dustugu olaylarda mutlu olabilecegini ancak kadinlarin kurban bulunduran reklamlardan o kadar da memnun kalmadiklarini gosteriyor.

  2. […] bir komedi içinde kamufle eder, kendi kurumsal zekanızı, göya rakibinizi salak yerine koyan, bunu yaparken bilakis kendi üzerinize yapışan bir ünlü mamülün altında ezerseniz, reklamın yalınfikirli tanrılarını […]

Leave a Reply

Switch to our mobile site