AdAfter The after word on ads & ad business / Reklamlar ve reklamcılığın ardından…

Pascal bir kova çıtır tavuğu berbat etti

09.27.2011 · Posted in Reklamcılık

Tartışılan KFC reklamı.  Bildiğiniz gibi reklamın kahramanı Pascal Nouma 2003 yılında elini şortuna sokarak tribünlere aşağıdaki şekilde tombala hareketi yaptığı için Beşiktaş’tan kovulmuştu.

O gün Türk toplumunun “örf ve adetlerine aykırı” bu görüntü Pascal’ın sevgili kulübünden apar topar gönderilmesine sebep olmuştu. Aradan geçen zamanda örf ve adetlerimiz, sofra adabımız bir hayli değişmiş ki KFC reklamında bu tombala anına bir gönderme yapmakta sakınca görülmüyor.

 

KFC, fetiş derecesinde sevdiğimiz, ellerimizi kovaya daldırıp vahşiler gibi kızarmış but, kanat yediğimiz zararlı mı zararlı bir restoran. KFC zaten bu hayvansal vahşi dürtülerimizin restoranıydı. Şimdi o kovaya her elimizi daldırışımızda Pascal’ın tombalası aklımıza gelecek, açlıktan daha güçlü bir içgüdü iştahımızı kaçıracak. Kovadan ne çıkacak, Pascal elini sokmuş mudur gibi bilinçaltı endişelerle KFC’ye gittiğimize de, eve sipariş verdiğimize de pişman olacağız. Türk futbolunun derin bilinçaltında yatan Afrikalı hayranlığını ve bu konuda futbol literatürüne geçmiş esprileri burada yazamayacağım…

Elbette bir kova çıtır tavuğu berbat eden Pascal değil. Reklamveren olarak KFC ve ajansı Ogilvy. Her ne kadar Pascal bugün olsa elimi keserim diyorsa da, futbol kariyerini bitiren ancak kendisini magazin malzemesi olarak meşhur eden o anla ilgili sıkıntısı olmadığı anlaşılıyor…

Canım sen fesatsın, bu masum bir şaka diyenlere de gıdayla, yemekle şaka olmaz diyeceğim. Zira şimdi “gravy” döksem bir türlü, dökmesem bir türlü!

Pascal Nouma Ramazan’da yemek tarifine çıkarsa artık ona da şaşırmayacağım.

Afiyet olsun. KFC sonrası ellerinizi yıkamayı unutmayın.

 

Cem Argun.-

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

Leave a Reply

Switch to our mobile site