AdAfter The after word on ads & ad business / Reklamlar ve reklamcılığın ardından…

Sana da allahaısmarladık Mediamarkt!

02.27.2011 · Posted in Perakende/Retail

Fırsatçı Mediamarkt’ın rakibi Best Buy Türkiye’den çekilme kararı alınca bir zil takıp oynamadığı kalmış. Üstelik dalgamı geçeyim, bu heyecanımı herkesle paylaşayım, Best Buy paniği yaratayım, düşene bir tekme de ben vurayım demiş.

Sanki Best Buy veya Mediamarkt gibi teknoloji zincir mağazalar sattıkları ürünlerin garantilerini kendileri veriyormuş da, bu çekilme kararıyla Best Buy’dan aldığımız ürünlerle ilgili haklarımız tehlikedeymiş gibi bir hava yaratmış. Oysa tüm teknoloji mağazaları distribütör ve/veya ana marka garantisi sunuyor, sunmak zorunda. Yani Mediamarkt veya Best Buy garantisi diye bir şey yok. Bozuk, arızalı cihazlar ana distribütöre veya üreticiye gönderiliyor. Bunun için yasal tamir/değiştirme süresi de zaten 30 gün. Örneğin Samsung televizyonunuzu Best Buy’dan da alsanız, Mediamarkt’dan da (paralel ithalat değilse) garantiniz Anadolu Grubu sorumluluğu ve güvencesinde… Aksi bile söz konusu olsa Best Buy çekilirken müşterilerinin ve çalışanlarının haklarını ortada bırakamaz. Örneğin bugün sanırım Gold, azami tamir süresini 7 güne çekerek mağaza taahhütü vermiş ve çok doğru bir iş yapmış.

Mediamarkt her zaman olduğu gibi oportünist, etik dışı, bel altı reklam yapmış. Üstelik bunu bu kez rakibine atfen marka belirterek, “kör göze parmak sokarak” yapmış. Mediamarkt’ın bu yüz kızartıcı kıpkırmızı reklamlarını Kırmızı’da sallandırmak lazım ki ibreti alem olsun. Üstelik bu ülkede esnafın, ticaret erbabının en son isteyeceği şeyin rakibinin batması, kapanması olduğunu bilmiyor. Çünkü akıllı Anadolu esnafı, gayet iyi bilir ki rakibi kapanıyorsa bu kötüye işarettir ve sıra elbet ona da gelecektir. Anadolu esnafı batan/kapanan rakibiyle dalga geçmez, Anadolu insanının da böyle davranan ukela esnafın kapısından girmez, onu Allah’a havale eder. Bakalım o zaman geldiğinde musalla taşındaki Mediamarkt’ın ardından iyi bilirdik diyen çıkacak mı?

Cem Argun.-

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

2 Responses to “Sana da allahaısmarladık Mediamarkt!”

  1. Bende Mediamarkt ‘tan çok hazzetmiyorum. Tüketiciyi de enayi yerine koymak sanırım bu demek.. Madem öyle, biz de kendilerine bye bye diyelim.. Tarih tekerrürden ibarettir.

  2. mserkanm says:

    Peki ithalatçı ve üretici firma batarsa ne olacak ? Örnek Schaub Lorenz battı ne garanti kaldi ne yetkili servis olmayan şirketi yada markayı veya satıcıyı mı mahkemeye verirsin yada cihazı cöpe atarsın ben kapatıyorum arkadaş diyenden bir şeyler alacak kadar bonkörlerde vardır herhalde. Kapanması belli olan bir firmadan bir şey almaktansa spot yada paralel almak hatta kacak almak daha mantıklıdır. Ayrıca bulundugun şehirde aldığın ürünün yetkili servisi mevcut değilse ne yapacaksin neye nasil güvenerek cihazini yollayacaksın ya kutusunu atmışsan orjinal kutusu yoksa ürün kargoda kırılınca kargonunda sana o kırılma durumunda kuruş ödeme yapmayacağından da haberdarmısın. Acer, Packard Bell, Lenovo, MSI, gibi markaların istanbul dışında hiç bir yerde servisi yok alır koltuğunun altına cihazı istanbula götürürsün değil mi

Leave a Reply

Switch to our mobile site