AdAfter The after word on ads & ad business / Reklamlar ve reklamcılığın ardından…

UEFA Euro 2016 Türkiye’nin (mi acaba?)

12.24.2009 · Posted in Sports Marketing

Türkiye’nin UEFA Euro 2016 adaylığı TFF’nin tanıtım toplantısıyla resmen start almış oldu. Elbette bu tanıtımın en ilgi çeken yanı Türkiye’nin şampiyona adaylığı boyunca ve muhtemelen şampiyona süresince kullanacağı amblem/logotaypı oldu.

Turkey Euro 2016 Logo (1920x1080)

Logoyu beğenenler veya beğenmeyenler olabilir. Logoların, amblemlerin %80’ine ilk bakışta aşık olmayız. Amblemler, logolar, kurumsal kimlikler ilk bakışta aşka değil de, uzun soluklu mantık evliliklerine benzerler. İşlevselliği, doğruluğu ve de görece albenisi, bizi kör eden sübjektif dış güzellikten daha önemlidir. Seçilen ülkenin açıklanmasına 6 ay, şampiyonaya ise 4,5 yıl var. Çok değil 30 gün içinde bu logoyu beğenmeyenlerin çoğu da beğenenler arasına katılır. Bir de seçilirsek o zaman dünyanın gelmiş geçmiş en iyi spor organizasyonu logosu da bu olur. Ödüller bile alır. :)

Turkey Euro 2016 Candidate. TVC 30″

Göbeğinde bir futbol topu olan çok renkli soyut bir lale figürü, sanki futbolda topun kale ağlarıyla buluşmasını, yani bir nevi çiçekli bir golü temsil ediyor. Laleyi oluşturan 8 renk de şampiyonanın düzenleneceği 8 şehrimizi temsil ediyormuş. Güzel işte, milli mesele detaylara fazla takılmayın…

Turkey Euro 2016 Black Logo (1920x1080)

Açıkçası ben de ilk bakışta “yine mi lale!” diye düşünmedim değil. Yine de Fransa ve İtalya’nın adaylık logo ve web sitelerini görünce en iyi hazırlananın biz olduğumuza kanaat getirdim. Daha önce ikişer kez bu şampiyonayı organize etmiş olan İtalya ve Fransa’nın, adaylığa kendilerinden beklenmedik bir amatörlükle yaklaştığı göze çarpıyor. Buna “tuzu kuruluk” diyenler de çıkabilir, UEFA’nın “biz 2016’yı Türkiye’ye (Şenes Bey’e) söz verdik, İtalya ve Fransa göstermelik aday olsunlar, Türkiye’yi seçelim” şeklindeki tavrı olarak da yorumlayanlar çıkabilir. Zaten İsveç ve Norveç’in de finansman bahanesiyle son anda ortak adaylıktan çekilmesi de bu tezi güçlendiriyor.

France Euro 2016 Logo Italia Euro 2016 Logo

Neticede Fransa ve İtalya’ya bakınca, hem logo hem de tanıtım hazırlıkları olarak en profesyonel, en stratejik, üzerinde en çok uğraşılmış adaylık şu anda bizimki gözüküyor. Elbette iş sadece logo ve tanıtımla bitmiyor. Ancak 70 milyonluk Türkiye UEFA için artık gelişmekte olan önemli bir pazar. Fransa ve İtalya çok zengin ancak futbol için doygun pazarlar. Avrupa Futbol Şampiyonası da zaten Olimpiyat düzenlemek gibi komplike alt ve üst yapı yatırımları gerektirmiyor. Hepi topu 9 stad, kaliteli ve zengin konaklama seçenekleri, 8 havalimanı ve Avrupa’nın en iyi milli takımlarını izlemek için can atacak ateşli futbol taraftarları gerek.

Söz hazırlıklarımızdan açılmışken, gelişmeye açık, hatta acilen düzeltilmesi gereken birkaç noktayı belirtmeden geçemeyeceğim:

1. Adaylık tanıtım sitesi euro2016adayiturkiye.com bir yabancı için tanımsız ve oldukça zor bir domain. Sitenin İngilizce dil seçeneği olmasına rağmen yurtdışı kaynaklı arama motorlarından gelen trafiklerde sorun yaratabilir. Oysa en azından euro2016turkey.com domaini alınabilmiş olsaymış, (16 Şubat 2009’da Oto Peksaygılı Ltd. Şti’den Murat Peksaygılı adına alınmış) bunun altında oluşturulacak euro2016turkey.com/candidate domaini İngilizce referanslı belge ve sitelerde kullanılabilirmiş.

2. Yine bu sitedeki sayfa linklerinin, fotoğraf, wallpaper ve logo dosyalarının SEO’su yapılmamış. Dosya adları 12345623abc.jpg şeklinde, resimlerin ALT tagleri de tanımlanmamış. Dolayısıyla aramalarda iyi sonuçlar elde etmek, özellikle Avrupa kaynaklı euro 2016 aramalarını domine etmek bu şekilde çok kolay olmayabilir. Düzeltilmesinde bu gözel bir daha bakılmasında fayda var. Bir de son derece mükemmel hazırlanmış TurkishHospitalityTeam.com video sitesinin linkini de bir an önce ana sitenin İngilizce sayfalarına eklemekte, hatta tüm siteler arası çapraz linkleri kontrol etmekte fayda var.

If no sun, here Ihsan / Turkish Taxi Driver – I from Euro 2016 on Vimeo.

Come try the Turkish viagra from Euro 2016 on Vimeo.

3. Yine bu sitede İngilizce sayfalarda verilen Facebook grubu adresinin linki facebook.com adresine yönleniyor. Oysa Facebook’da Türkiye’nin Euro 2016 adaylığını destekleyen bir çok sayfa ve grup kurulmuş bile. Hangisi resmi grup anlamak mümkün değil. Yine Türkçe sayfalarda doğru adres kullanılmış olsa da bu grubun adı da gosterkendiniturkiye.com (lansman öncesi hazırlanmış site), haliyle facebook grupları içinde “Euro 2016 Turkey” diye aradığınızda bu resmi grup karşınıza çıkmıyor. Yine de Facebook, Friendfeed, Twitter’ın kullanılması bile umut veriyor. Lakin abone ve takipçi sayılarının şu ana kadar patlamış olması lazımdı. Bu şampiyonayı gerçekten istiyorsak hepimiz sosyal medyada desteğimizi göstermekten çekinmemeliyiz.

4. Bir de acele 1920×1080 Full HD duvar kağıtları ekleyin siteye, elinize yapışmaz… Ben beklemedim, pdf’lerden kendi kendime yaptım.

Bu kadar tantana ettiğime bakmayın, çok iyi başladık. Özetle Türkiye Futbol Federasyonu ve futbol Türkiye’yi Turizm Bakanlığı’ndan daha iyi ve doğru tanıtıyor.

Not: Adaylığımızın en zayıf halkasını inşaatı fasılalar ve badirelerle devam eden Türk Telekom Arena olarak görüyorum. Geçenlerde 52.500 kapasiteli bu stadın yaklaşık 10 bin koltuğunun sahayı tam göremediği için UEFA’nın seyirci konforu kriterlerine uymadığı ortaya çıkmıştı. Euro 2016’yı alamazsak, amblemden logodan değil de altında evliya yatırı olduğu da söylenen bu stad yüzünden alamayız. :)

Cem Argun.-

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

Leave a Reply

Switch to our mobile site