AdAfter The after word on ads & ad business / Reklamlar ve reklamcılığın ardından…

Twitter’ı siyasiler bastı!

02.10.2009 · Posted in İnternet ve Dijital Pazarlama

Bugün önce Mustafa Sarıgül, ardından da Deniz Baykal Twitter’da beni ekledi. Önünü almazsak ne kadar belde, belediye, muhtar adayı varsa eminim peşi sıra gelecek.

Siyasiler Twitter’daki fikir önderleri ve “influencer”ları*, bulup ekliyorlar (hoş zaten sayımız az, kafadan herkesi ekliyorlardır), ama bakalım fikir önderleri ve influencer’lar onları ekliyor mu? Sanmıyorum. Hani desek ki daha yeni başladılar zamanla eklenirler o da doğru değil. Twitter anında görüntü veren bir mecra. Yani birisi sizi eklediğinde, size uyarısı geliyor ve siz de onu ekleyip eklememeye o anda hemen karar veriyorsunuz.

Şu anda Mustafa Sarıgül 443 kişiyi izliyor, 45 kişi tarafından izleniyor. Deniz Baykal _ki ben bunları yazarken sayfası kayboldu_ 505 kişiyi izlerken, sadece 3 kişi tarafından izleniyordu. (Kaldırıldığı için Deniz Baykal sayfası sahte bir girişim olabilir, kimbilir belki de fazlaca blok yemiştir ve geri adım atmışlardır). Ancak Mustafa Sarıgül işi sağlama almış ve kendisini izleyenler az çıkarsa diye izleyenleri onaya bağlamış. Hani sayı tatminkar çıkmazsa bizi zaten herkesin izlemesini istemiyoruz mu diyecekler nedir?

Twitter’daki izleyen/izlenen durumu, cep telefonunda arayan/aranan, Facebook’da ekleyen/eklenen parametrelerine benziyor. Siz ne kadar ünlü ve popülerseniz insanlar sizi izler, ekler, arar. Siz ne kadar popülarite arayışındaysanız insanları ekler, arar, izlersiniz.

Bu durumda Mustafa Sarıgül’ün twitter popülarite endeksi sadece %10 civarında seyrederken, kaybolmadan önce Deniz Baykal %0,6 civarındaydı. Adaylar seçim sürecinde influencer ve geek nabzını tutmak istiyorlarsa bu endeksi günlük takip etmeliler. Bu arada dikkat etmeleri lazım, sosyal medya babanın gazetesine benzemez ters tepebilir. Her aday kendini Obama zannedip bu işlere hesapsız, plansız dalmamalı.

Cem Argun.-

* Influencer kelimesinin “sosyal medya” bağlamında Türkçesini bulmaya çalışıyorum. Önerilere açığım.

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

7 Responses to “Twitter’ı siyasiler bastı!”

 1. Bunlar bir şaka olmalı, Mustafa Sarıgül’ün Twitter hesabı bir başkası tarafından yönetiliyor olabilir ama Deniz Baykal’ınki büyük ihtimalle kandırmaca. Biri bizi kekliyor…

  Kulağa hoş gelmiyor ama ‘Influencers’ yerine ‘Etkililer’ ya da ‘Etkileyenler’ kelimelerini kullanabiliriz. Zamana alışırız belki! :)

 2. Cem ARGUN says:

  Mustafa Sarıgül’ün sitesinden feedler geldiği için profesyonelce yönetildiğini düşünüyorum.
  Influencer kelimesi konusunda “etkililer” çok kakafonik oluyor. Bir de etkileyenden çok “effective” gibi bir anlam kayması oluyor. Etkileyen bire bir tercüme olmasına rağmen, sanki etkiden türeyen yeni bir kelimeye ihtiyaç var…

  TDK’da etki köküne sahip kelimeler:
  http://tdkterim.gov.tr/seslisozluk/?kategori=yazim_listeli&kelime=etki&ayn=bas

 3. Cem ARGUN says:

  Şimdi düşünüyorum da “etki” kökünden türediği için “etkileyen” ile “influencer” arasında anlam farkı var, bir de sıfattan isim yapma konusunda Türkçe daha zorlama oluyor. Beni rahatsız eden de bunlar. Türkçe’nin kısırlığı da söz konusu. Influence’ın karşılığı olarak aslında bu kelimenin 2. anlamı olan “effect”in eş anlamlısı “etki” kökünü kullanıyoruz. Oysa Osmanlıca’da, aralarında nüans olan, Arapça kökenli “nüfuz” ve “tesir” diye 2 ayrı kelime var. Nüfuzkar’ın karşılığı bir kelime sanki bize daha uygun olabilir.

  http://tdkterim.gov.tr/seslisozluk/?kategori=yazimay&kelimesec=048384
  http://tdkterim.gov.tr/seslisozluk/?kategori=yazimay&kelimesec=063732

 4. Cem ARGUN says:

  Bu arada Mustafa Sarıgül’ün “Twitter Popülerlik Endeksi” yukarı gidiyor. Az önce baktım 614’e 72 yani %11,7. Twit-spam yapım önüne geleni eklemek yerine gerçekten yakın tanıdıkları ve potansiyel seçmenleri davet etmek işe yarıyor olabilir. Takipte olacağım.

 5. Cem ARGUN says:

  Mustaf Sarıgül’ün Twitter Popülerlik Endeksi %12 direnç noktasını kıramadı. Şu anda %10,79. Sadece 139 kişi Sarıgül’ü izliyor, oysa Sarıgül 1.288 kişiyi izliyor.

 6. Cem ARGUN says:

  Bayanlar Baylar, acar hafiyemiz Kemal Kılıçdaroğlu Twitter listelerine %17’yle iddialı bir giriş yaptı, kendisine hoş geldin diyelim. Sarıgül %12’yi zorluyor…

  Twitter Popülerlik Endeksinde Son durum:
  Mustafa Sarıgül: 149 / 1.287 > %11,5
  Kemal Kılıçdaroğlu: 67 / 384 > %17,4
  Kadir Topbaş: yok.-
  Deniz Baykal: yok.-

Leave a Reply

Switch to our mobile site