AdAfter The after word on ads & ad business / Reklamlar ve reklamcılığın ardından…

T-Mobile’dan FlashMob

Flashmob eylemlerinin ilki 2003’te Manhattan’da yapılmıştı. O günden bugüne bu “apolitik sosyal eylem” olgusunu bir markanın reklam platformunda bu kadar başarılı uygulamasına ben şahit olmadım. Aşağıdaki gibi başka bir iki örnek de yok değil. Yani flashmob ve reklam asla bakire bir fikir değil…

15 Ocak 2009’da T-Mobile‘ın organize ettiği 350 kişilik bir dansçı grubu Londra’daki kalabalık Liverpool İstasyonu’nu spontan ve sürpriz bir şekilde danslarıyla ele geçiriyorlar. Eylem gizli kameralarla filme alınıp, anında ham olarak internette, 17 Ocak akşamı da montajlı olarak olarak televizyonlarda yayınlanıyor. Proje Saatchi&Saatchi Londra’ya ait. Önce izleyelim:

Özellikle flashmob esnasında cep telefonlarıyla fotoğraf ve video çekenleri, muhtemelen de anında arkadaşlarına, bloglarına, sosyal paylaşım ağlarına yollayanları, heyecanla dansa katılarak eğlenceyi ve mutluluğu paylaşanları görünce reklamın sloganı “Life’s for sharing” oldukça anlamlı oluyor.

Muhtemelen koreografinin rahat uygulanabilmesi için özellikle saat 11:00 gibi görece daha az kalabalık bir zaman seçilmiş. Ne diyeyim, bu tür sosyal olguların reklam olarak bu derece başarılı şekilde uyarlanmasını çok müthiş buluyorum. Harika bir yapım olmuş. Saatchi&Saatchi Londra’nın ellerine sağlık. Çok kıskandım.

Not: Hani bu hiç olmamış da, aynı şeyi misal W+K Turkcell için Taksim meydanında yapmaya çalışmış olsak:
1. Kadın dansçılar tacize uğrar “dansediyor, pas veriyor” diye ellenmedik yerleri bırakılmaz.
2. Cuma’dan çıkan bir grup dançıların arasına dalar ve İsrail’i protesto eder.
3. Polis acilen müdahele eder (izin alınmış dahi olsa) dansçıları ekip otosuyla şubeye çeker.

NOT: Daha önce Nisan 2006’da X-Box için flashmob tarzı bu reklam çekilmiş. Ancak bu yapım T-Mobile örneği gibi spontan ve sürpriz değil, tamamen set işi. Bir şekilde Microsoft yönetimi (göya “politically correct” olmadığı için) filmi onaylamıyor ve film yayına girmiyor. Aslında tam da istenildiği gibi yasaklanan her içerik gibi film internete düşüyor ve viral olarak yayılıyor. Bu arada University of Florida’nın flashmob ekibi 100’den fazla katılımcıyla aynı reklamı spontan olarak kampüste flashmobluyorlar. Aslında X-Box bu kampüs flashmoblarını biraz daha iyi yemleyebilse, aynı eylem en azından 5-6 kampüste daha yapılabilse olay tam patlayacakmış.

Bu arada Yahoo 22 Eylül 2008’de New York Flashmob grubuyla aşağıdaki projeye girişmiş ve bu eylemler gerçekleştirilmiş. Sizin bildiğiniz başka flashmob reklamlar varsa yorumlara ekleyin. :)

 

Cem Argun.-

 

 

 

 

 

 

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

4 Responses to “T-Mobile’dan FlashMob”

 1. ozan demirci says:

  hoş ama bunlar bence flashmob değil. hani documantary/ mockumentary ayrımı gibi, ben de tıraşmob diye isim vermek istiyorum müsadenizle.

  nedenlerime gelince:
  1) izinsiz değil, eminim belediyeden izin alınmıştır. sonuçta bangır bangır müzik çalınıyor.
  2) yeterince acayip değil. müzik çalıyor, dans ediyorlar. eee noolmuş? fm ruhu müzik çalmadan dans etmektir.
  3)kendi içlerinde/ çevrimiçi haberleşip de organize olmamışlar, ajans vasıtasıyla biraraya gelmiş profesyonel bir ekip.
  4)apolitik/amaçsız değiller. bir tanıtım/ reklam amacı taşıyorlar. reklam da marketing de gayet politik şeyler ayrıca.

  özellikle bu sonuncusu sadece t-mobile için değil benzer örneklerin hepsi için geçerli elbette.

  kendi adıma ms’in filminin gerçeğe yansımasını daha heyecan verici buluyorum. bir de belirtmekte fayda var yahoo’nunki reklam değil sponsorluk, bu anlamda da ayrışıyor.

  şöyle artık iyice fm sınırlarından çıkmış bişey daha varmış: http://pranks.com/2008/07/21/verizons-fake-flash-mob-viral-ad/

 2. Ozan Demirci’nin söylediklerine aynen katılıyorum. Flashmob tadında ama değil. Zaten ajans da bunun farkında ve viralini ‘T-Mobile Flashmob’ olarak yaymıyor, ‘T-Mobile Dance’ diyor. Ads and Commercials kategorisinde viral videolar içinde başarısını da tebrik etmek gerek. Şu an 1.liğini sürdürüyor:

  http://www.viralvideochart.com/chart_keyword/Ads_and_Commercials

 3. Cem ARGUN says:

  Arkadaşlar, evet, birebir flashmob olmayabilir, ama tarif ederken neye benzetirsiniz? Reklam gerçek hayattan, drama tekniklerinden, yaşanmış olaylardan, haberlerden, gündemden, tarihten faydalanır. Bunu yaparken kullandığı teknikleri ve olayları çarpıtır, esnetir, abartır. Örneğin “testimonial” ya da “tanıklık” dediğimiz tekniği kullanan reklamların %90’ı senaryodur. Ama biz yine de bunları “testimonial” diye sınıflarız. Buradaki flashmob tanımlamasını da o şekilde değerlendirmek gerek. Başka örnekler de vardır ama bir anda aklıma gelmedi.

  Bu arada BuraKargın’ın yolladığı Verizon virali bir “özne/kurban” ilşkisi açısından bana gizli kamerayı da çağrıştırdı. Gerçekten gizli kamera mıdır? Olmayabilir, ama yine de o şekilde sınıflandırmak tasnif açısından daha kolay değil mi? Yoksa hayatımız zaten terminoloji ve etiket (tag) çöplüğünden geçilmiyor. Flashmob, fakemob, tıraşmob, gizli kamera, gizlimsi kamera vs… Hayatımızı zorlaştırmayalım. O açıdan söylüyorum. Yoksa yorum yapan altın bulsun. Bana bir yorum yap, bin yıl kölen olayım felan filan…

 4. Ne denmesi izleyen kitle için gerçekten önemli olmayabilir ama daha önce flashmob uygulamasını Puma i’m going parfümü için gençlere birdirbir oynatarak yapmıştık. Flashmob konusunda çok hassas olan gruplar var, forumlarda bu eylemlerin özgür ruhu açısından karşı çıkanlar olmuştu. Reklam dünyasında tabii ki konsept benzerliği olarak flashmob diyebiliriz ancak yine de okuyanların bilgisi olması açısından bu hassasiyeti belirtebiliriz. Ozan Demirci’nin vermiş olduğu link için söylediklerinize aynen katılıyorum. Etiketler karmaşısında işimizi kolaylaştıracaktır. Bigumigu’da bu virali konuşmuştuk: http://www.bigumigu.com/haber.asp?hid=4183 Gerçekten yapım süreci, kurgusu ve sonuçlarıyla kendisinden bahsettirmeyi hak ediyor. Verilen emek, ortamdaki tutku ve iyi fikir defalarca izlenebilecek bir viral kazandırmış video alemine…

Leave a Reply

Switch to our mobile site