AdAfter The after word on ads & ad business / Reklamlar ve reklamcılığın ardından…

Alex Bogusky, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

9-inch_diet

9 inch “diet”, Alex Bogusky & Chuck Porter

2008’de ABD’de yılın ajansı seçilen CP+B‘nin eşbaşkanları, yaratıcı deha Alex Bogusky ve ortağı Chuck Porter’ın yeni kitapları piyasaya çıktı, üstelik göründüğü kadarıyla kitabın reklamla uzaktan yakından alakası da yok.

Hep hissettim, hâlâ da hissediyorum. Bu Bogusky denen adamla beynimiz aynı frekansta çalışıyor, yani bir nevi Likemind sayılırız. Yalnız bu frekans her neyse bizim ülkede artık askeri bantta mıdır nedir bana pek yaramıyor. Yani bu şahsi tespitimi megalomani belirtisi ve gereksiz ego patlamasından ziyade ağır bir öz eleştiri olarak düşünün. Zira bu topraklarda Alex Bogusky’le aynı frekansta olmak, oldukça ağır bir maliyetle, asenkron ve “fodepar” yaşamakla eşdeğer.

İki yıl kadar önce aklıma bir fikir gelmişti. “Yarım Porsiyon” restoran zinciri. [Bu arada benimkisi kesin bir hastalık olmalı, “fikrim geldi, ama hayata geçmedi” hastalığı.] Bu tür fikir patlamalarında genelde “ilk ve son” iş olarak hemen .com domain adresini alırım, hani noterden tescil edermişçesine… Nedense yarimporsiyon.com‘u almamışım, şimdi tekrar baktım ki zaten 2004’te bir başkası almış, üstüne yatmış, fikri hepten sallamamın sebebi de bu olsa gerek…

Haberi okuyunca ziller zangır zangır çaldı, Alex Bogusky aynı fikri paraya, şan ve şöhrete tahvil etmişti. Alex Bogusky’le aramızdaki ilk fark bu, adam daha basit düşünüyor. O kitap yazmış, ben restoran zinciri kurmayı (Allah akıl fikir ihsan eylesin!) düşündüm. 

Fikir basitti, normalde yediğin şeyleri aynen yemeye devam et, ama yarısını ye. Tabağını, porsiyonlarını yarıya indir, tam porsiyon fiyatına sat. A be oğlum, restoran açmaya ne gerek var! Kitabını yaz, web sitesini yap, konferanslarda konuş, tolkşovlara çık, seminerlerini sat. Ah, ah, yandı gülüm keten helva!

Hem reklam, hem de diyet sektörünün duayenleri, Amerikan toplumunun bir numaralı manipülatörü, “diyet düşmanları” Burger King ve Domino’s Pizza’nın “baş yaratıcı reklamcısı” böyle bir kitap yazınca haliyle buradaburada, burada ve burada olaya oldukça şüpheyle yaklaşmışlar. Pu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diyerek, her an altından bir hinlik, bir kumpas çıkar diye tedbiri elden bırakmamışlar. Öyle ya adamın sabıkası var. Hatta 7-8 ay önce ajans içi bir memo yayınlayarak ajans içi tüm kreatif sunumların basın bülteni şeklinde hazırlanmasını istemişti… 

Tabağını küçült, kilo ver!

Tabağını küçült, kilo ver!

Ben şimdi bunun arkasından Domino’s Pizza’nın mega pizzaları 9 inç (22,86cm) ölçüsüne küçültmesini bekliyorum. Böylece Alex Bogusky krizde kamuoyu tepkisi çekmeden müşterisini tasarruf ettirmenin en yaratıcı yolunu bulmuş olmaz mı? Hem zaten kitap “ey diyet yapanlar, Burger King ve Domino’s Pizza hiç de kötü değil, sadece her porsiyon daha az yemelisiniz” demiyor mu? Yani “supersize it” yerine “downsize it”. Kriz edebiyatına da %100 uyumlu.

Cem Argun.-


Tabak-göt fonksiyonu! :)

Kitaptan bilimsel bir çizim: tabak-göt fonksiyonu! :)

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

Leave a Reply

Switch to our mobile site