AdAfter The after word on ads & ad business / Reklamlar ve reklamcılığın ardından…

Anneme reklamcı olduğumu söylemeyin, o beni genelevde tolkşovcu zannediyor. Ya da tam tersi…

Reklam Yazıları’nda sevgili Erol Toksoy, sünnetçiye takıldık, Türk telekom’u TT-Net’i yeteri kadar tartışmadık dedi…

İnanın Türk Telekom / TT-Net konkurları bu sünnetçi konusundan daha önemli değil. Zira o konkuru alabilmek için genç, yaşlı reklamcıların stratejik ve yaratıcı yetenekleri yetmez, hatta gerekmez. Bilemediğimiz, açıklanamayan ama bir o kadar da sıradan tüccar maharetleri, taklaları gerekir. Bunun yanı sıra “bonjoir” gibi hokkabazlıklar yapmak, krizde reklam kisvesinde reklamverene eğlence programını kaskallamayı bilmek gerekir. Sen git tonla para harca, bir Allah’ın kulu ne satıyorsun, ne anlatıyorsun, bu hizmet nedir, nasıl çalışır, faydası nedir anlamasın. Reklamın, kulaktan kulağa yayılacak iki temel virütik esprisinin WIRO hizmet fikrine hiç bir faydası yoktur. Olacak şey değil.

Konkurlar falan bahane, işini doğru dürüst yapamayan Türk reklamvereni de, reklamcısı da şovmenlere komedyenlere ruhunu teslim etmiştir. Konkurlar artık sadece faturayı kimin kime keseceğini, kimin ne kadar kazanacağını, (hatta kağıt üstünde kazanmayacağını!) belirliyor. Cem Yılmaz için konkur açılmış mı? Cem Yılmaz yarışarak mı kazanmış? Cem Yılmaz konkurüstü bir şahsiyetse konkur niye yapılıyor? Ajans kim, reklamcı kim? Ajansların kırmızı çizgileri yok mudur? Aha, buraya yazıyorum, Cem Yılmaz’ın kendi kafasına göre yazıp, çektiği filmleri sırf para uğruna “reklam filmi” diye yayınlatan ajanslar “reklamcı” değildir. Olsa olsa, toptancıdır, bakkaldır, manifaturacıdır, emlakçıdır. Daha ağırlarını düşünüyorum da, yazmaya ellerim gitmiyor.

Bu yüzden hala masumiyetini koruyan küçük sünnetçi işleriyle takılmayı, bu işleri yaratanları önemsemeyi, yeteneklerine saygı duymayı, gerekirse eleştirmeyi, sırf mikropların, virüslerin oralardan da bulaşıp bünyemizi daha da kirletmesini engellemeye çalışmak adına daha faydalı buluyorum.

Cem Argun.-

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

Leave a Reply

Switch to our mobile site